- Moore Industries Interface Solutions
- >
- Signal Isolators, Repeaters and Converters
- >
- MIX & MIT
- >
- MIX/2XPRG/2X4-20mA/12-42DC [DIN]
MIX Multi-Channel Signal Isolator and Converter
Model: MIX/2XPRG/2X4-20mA/12-42DC [DIN]
Featuring a very narrow installation footprint, the MIX miniMoore™ Signal Isolator, Converter, Splitter and Booster combine multiple analog signal channels in a rugged, easy-to-install signal conditioner.
- PRODUCT DETAILS
- DATA SHEET
- MANUALS
- DRAWINGS
- SOFTWARE
- CERTIFICATION
| Input | 2XPRG |
| Output | 2X4-20mA |
| Power | 12-42DC |
| Input Description | 2-channels, individually DIP switch selectable input range of 4-20mA, 0-5V, 1-5V or 0-10V |
| Output Description | Two 4-20mA output channels |
| Power Description | 12-42DC, Output loop powered |
| Housing Description | Universal DIN-style housing, 32mm G-type and 35mm Top Hat |
| HART Signal Pass-through Capability | No |
| For use in Safety Instrumented Systems (SIS) | No |
| Number of Inputs | 1, 2 |
| Input Type | Selectable Input: 4-20mA, 1-5V, 0-10V, 0-5V |
| Number of Outputs | 1, 2 |
| Device Power | 2-Wire, Loop Powered |
| Integral Display | No |
| Alarm/Relay Output | No |
| Configuration/Setup | Jumper Selectable |
| Enhanced RFI/EMI Immunity | No |
| Housing/Enclosure | DIN Rail Enclosure |
| 2" Pipe Mount Bracket | No |
| Hazardous Area Certifications | UL Approved, CSA General Location, Non-Incendive/Div. 2 |
| RoHS Compliant | Yes |
Not Applicable

