- Moore Industries Product Lines
- >
- Signal Isolators, Repeaters and Converters
- >
- ECT/0-10V/4-20mA/117AC [DIN]
ECT Signal Isolator and Converter
Model: ECT/0-10V/4-20mA/117AC [DIN]
ECT DIN-style signal isolators, converters, repeaters, boosters and splitters feature solid metal housings that stand up to the continuous, daily rigors of process control and factory automation applications
- PRODUCT DETAILS
- DATA SHEET
- MANUALS
- DRAWINGS
- SOFTWARE
- CERTIFICATION
| Input | 0-10V |
| Output | 4-20mA |
| Power | 117AC |
| Input Description | 0-10V |
| Output Description | 4-20mA |
| Power Description | 4-Wire, 117VAC Line/Mains Powered |
| Housing Description | Universal DIN-style housing, 32mm G-type and 35mm Top Hat |
| HART Signal Pass-through Capability | No |
| For use in Safety Instrumented Systems (SIS) | No |
| Number of Inputs | 1 |
| Input Type | 0-10V |
| Number of Outputs | 1 |
| Device Power | 4-Wire, 117VAC Line/Mains Powered |
| Integral Display | No |
| Alarm/Relay Output | No |
| Configuration/Setup | Fixed Input/Output |
| Enhanced RFI/EMI Immunity | No |
| Housing/Enclosure | DIN Rail Enclosure |
| 2" Pipe Mount Bracket | No |
| Hazardous Area Certifications | UL Approved, Non-Incendive/Div. 2, Zone 2 |
| RoHS Compliant | Yes |
Not Applicable

