- Moore Industries Product Lines
- >
- Functional Safety Solutions
- >
- SSX/4-20mA/4-20mA/12-42DC/-IZ250 [DIN]
SSX HART Functional Safety Isolator
Model: SSX/4-20mA/4-20mA/12-42DC/-IZ250 [DIN]
Part of Moore Industries’ FS Functional Safety Series, the exida® approved, SIL 3 capable 2-wire (loop powered) SSX Safety Isolators provide isolation and signal conversion for your SIS (Safety Instrumented System) needs.
- PRODUCT DETAILS
- DATA SHEET
- MANUALS
- DRAWINGS
- SOFTWARE
- CERTIFICATION
| Input | 4-20mA |
| Output | 4-20mA |
| Power | 12-42DC |
| Options | -IZ250 |
| Input Description | 4-20mA |
| Output Description | 4-20mA |
| Power Description | 2-Wire, Output Loop Powered |
| Options Description | Increases the input resistance to 250 ohms |
| Housing Description | DIN-style housing mounts on 35mm Top Hat DIN-rails |
| Measurement Function for SIF/Loop | Signal Isolator, Repeater or Splitter |
| Number of Analog Outputs | 1 |
| Device Power | 2-Wire, Loop Powered |
| Integral Display | No |
| Housing/Enclosure | DIN Rail Enclosure |
| 2" Pipe Mount Bracket | No |
| Hazardous Area Certifications | Non-Incendive/Div. 2, Zone 2 |
| RoHS Compliant | Yes |
Not Applicable

