- Moore Industries Product Lines
- >
- Functional Safety Solutions
- >
- SSX/4-20mA/4-20mA/12-42DC [FLB]
SSX HART Functional Safety Isolator
Model: SSX/4-20mA/4-20mA/12-42DC [FLB]
Part of Moore Industries’ FS Functional Safety Series, the exida® approved, SIL 3 capable 2-wire (loop powered) SSX Safety Isolators provide isolation and signal conversion for your SIS (Safety Instrumented System) needs.
- PRODUCT DETAILS
- DATA SHEET
- MANUALS
- DRAWINGS
- SOFTWARE
- CERTIFICATION
| Input | 4-20mA |
| Output | 4-20mA |
| Power | 12-42DC |
| Input Description | 4-20mA |
| Output Description | 4-20mA |
| Power Description | 2-Wire, Output Loop Powered |
| Housing Description | Flange bracket provides a secure mount for high vibration applications |
| Measurement Function for SIF/Loop | Signal Isolator, Repeater or Splitter |
| Number of Analog Outputs | 1 |
| Device Power | 2-Wire, Loop Powered |
| Integral Display | No |
| Housing/Enclosure | Flange Bracket for Seismic Applications |
| 2" Pipe Mount Bracket | No |
| Hazardous Area Certifications | Non-Incendive/Div. 2, Zone 2 |
| RoHS Compliant | Yes |
Not Applicable

