- Moore Industries Product Lines
- >
- Temperature and Humidity Transmitters
- >
- TRX/PRG/4-20mA/8-42DC [LH1NX]
TRX Non-Isolated PC-Programmable Temperature Transmitter
Model: TRX/PRG/4-20mA/8-42DC [LH1NX]
Moore Industries’ PC-Programmable TRX Temperature Transmitters combine smart digital technology with advanced analog operation to deliver superior reliability, accuracy and ease of use.
- PRODUCT DETAILS
- DATA SHEET
- MANUALS
- DRAWINGS
- SOFTWARE
- CERTIFICATION
| Input | PRG |
| Output | 4-20mA |
| Power | 8-42DC |
| Input Description | Programmable Input for RTD, T/C, Ohms, mV or Potentiometer |
| Output Description | 4-20mA |
| Power Description | 2-Wire, Output Loop Powered |
| Housing Description | Aluminum IP 66 connection head and mounting plate for air duct opening |
| Output/Digital Communications | 4-20mA Only |
| For use in Safety Instrumented Systems (SIS) | No |
| Device Power | 2-Wire, Loop Powered |
| Input | Configurable: RTD, T/C, mV, Ohms, Potentiometer |
| Integral Display | No |
| Alarm/Relay Output | No |
| Intrinsically-Safe Input Connections | No |
| Configuration/Setup | PC Configurable, USB Cable |
| Enhanced RFI/EMI Immunity | No |
| Isolation | Non-isolated |
| Housing/Enclosure | Nema 4X/IP66 Duct Mount Enclosure |
| 2" Pipe Mount Bracket | No |
| Field Enclosure Conduit Connection | Standard (NPT) |
| Hazardous Area Certifications | Non-Incendive/Div. 2, Zone 2 |
| RoHS Compliant | Yes |

