- Moore Industries Product Lines
- >
- Temperature and Humidity Transmitters
- >
- TDY/PRG/4-20mA/10-42DC [SB2NG]
- PRODUCT DETAILS
- DATA SHEET
- MANUALS
- DRAWINGS
- SOFTWARE
- CERTIFICATION
| Input | PRG |
| Output | 4-20mA |
| Power | 10-42DC |
| Input Description | Programmable Input for RTD, T/C, Ohms, mV or Potentiometer |
| Output Description | 4-20mA |
| Power Description | 2-Wire, Output Loop Powered |
| Housing Description | Stainless Steel Explosion-proof/Flameproof connection head with two entry ports |
| Output/Digital Communications | 4-20mA Only |
| For use in Safety Instrumented Systems (SIS) | No |
| Device Power | 2-Wire, Loop Powered |
| Input | Configurable: RTD, T/C, mV, Ohms, Potentiometer |
| Integral Display | Yes |
| Alarm/Relay Output | No |
| Intrinsically-Safe Input Connections | No |
| Configuration/Setup | PC Configurable, USB Cable |
| Enhanced RFI/EMI Immunity | No |
| Isolation | Fully Isolated |
| Housing/Enclosure | Explosion Proof/Flameproof IP66 Field Mount Enclosure |
| 2" Pipe Mount Bracket | No |
| Field Enclosure Conduit Connection | Standard (NPT) |
| Hazardous Area Certifications | Non-Incendive/Div. 2, Zone 2, Explosion Proof, Flameproof |
| RoHS Compliant | Yes |

