- Moore Industries Interface Solutions
- >
- Temperature and Humidity Transmitters
- >
- STZ
- >
- STZ/PRG/4-20mA/12-30DC [HP]
STZ Functional Safety HART Temperature Transmitter
Model: STZ/PRG/4-20mA/12-30DC [HP]
The SIL 2/3 capable STZ Functional Safety Dual Input Smart HART® Temperature Transmitters are designed for your SIS (Safety Instrumented System) and configure quickly and easily to accept a single or dual input from a wide array of sensors and analog devices located in hazardous and nonhazardous areas.
- PRODUCT DETAILS
- DATA SHEET
- MANUALS
- DRAWINGS
- SOFTWARE
- CERTIFICATION
| Input | PRG |
| Output | 4-20mA |
| Power | 12-30DC |
| Input Description | Dual Input Programmable for RTD, T/C, Ohms, mV or Potentiometer |
| Output Description | 4-20mA |
| Power Description | 2-Wire, Output Loop Powered, Intrinsically Safe |
| Housing Description | No Enclosure, Electronics Only |
| Output/Digital Communications | 4-20mA with HART |
| For use in Safety Instrumented Systems (SIS) | Yes |
| Device Power | 2-Wire, Loop Powered |
| Input | Configurable: Dual Sensor RTD, T/C, mV, Ohms, Potentiometer |
| Integral Display | Yes |
| Alarm/Relay Output | No |
| Intrinsically-Safe Input Connections | No |
| Configuration/Setup | PC Configurable, USB Cable, HART Configurable |
| Enhanced RFI/EMI Immunity | No |
| Isolation | Fully Isolated |
| Housing/Enclosure | No Enclosure, Electronics Only |
| 2" Pipe Mount Bracket | No |
| Hazardous Area Certifications | Non-Incendive/Div. 2, Zone 2, Intrinsically-Safe |
| RoHS Compliant | Yes |

