- Moore Industries Interface Solutions
- >
- Temperature and Humidity Transmitters
- >
- RIY, TIY & SPT
- >
- RIY/PRG/4-20mA/12-42DC/-DD [DN]
RIY Programmable Temperature Transmitter
Model: RIY/PRG/4-20mA/12-42DC/-DD [DN]
A unique digital/analog hybrid, the RIY Programmable RTD Transmitter combines smart digital technology with advanced analog operation to deliver superior reliability, accuracy, and ease of use. Push-button configurable, this fully isolated temperature transmitter also features an integral display for clear and distinct readings. Other features of the RIY programmable temperature transmitter include its hockey puck housing with DIN rail clip, a 4-20mA output, and 12-42 DC power. Has downscale drive option -DD. Ensure that you are improving your process by getting the most accurate readings possible when you use the reliable RIY programmable temperature transmitter from Moore Industries.
- PRODUCT DETAILS
- DATA SHEET
- MANUALS
- DRAWINGS
- SOFTWARE
- CERTIFICATION
| Input | PRG |
| Output | 4-20mA |
| Power | 12-42DC |
| Options | -DD |
| Input Description | Programmable Input for any RTD or Ohms input |
| Output Description | 4-20mA |
| Power Description | 2-Wire, Output Loop Powered |
| Options Description | Open input sends output downscale |
| Housing Description | Hockey Puck housing with DIN rail clip |
| Output/Digital Communications | 4-20mA Only |
| For use in Safety Instrumented Systems (SIS) | No |
| Device Power | 2-Wire, Loop Powered |
| Input | RTD and Ohms only |
| Integral Display | Yes |
| Alarm/Relay Output | No |
| Intrinsically-Safe Input Connections | No |
| Configuration/Setup | Push Button Configurable |
| Enhanced RFI/EMI Immunity | No |
| Isolation | Fully Isolated |
| Housing/Enclosure | DIN Rail Adapter for Field Mounted Electronics |
| 2" Pipe Mount Bracket | No |
| Hazardous Area Certifications | Non-Incendive/Div. 2, Zone 2 |
| RoHS Compliant | Yes |
Not Applicable
Not Applicable

