- Moore Industries Product Lines
- >
- I/P and P/I Converters
- >
- IPX2/4-20mA/3-15PSIG/20PSI/-NG1 [EXIP]
IPX2 Explosion-Proof and Intrinsically-Safe Current-to-Pressure (I/P) Transmitter
Model: IPX2/4-20mA/3-15PSIG/20PSI/-NG1 [EXIP]
The high-performance IPX2 Field Mount Current-to-Pressure (I/P) Transmitter converts a current signal to a pneumatic signal so that an electronic-based system such as a DCS, PLC, or PC can control a pneumatic actuator, valve, or damper drive.
- PRODUCT DETAILS
- DATA SHEET
- MANUALS
- DRAWINGS
- SOFTWARE
- CERTIFICATION
| Input | 4-20mA |
| Output | 3-15PSIG |
| Power | 20PSI |
| Options | -NG1 |
| Input Description | 4-20mA |
| Output Description | 3-15PSIG |
| Supply Pressure/Loop Power | 20PSI |
| Options Description | Equipped with electrical wire seal fitting assembly for using Natural Gas as the pneumatic |
| Housing Description | Explosion-proof housing with ½-inch NPT, female threaded entry port for conduit |
| Installation Type | Field Mount |
| Supply and Output Medium | Natural Gas |
| Input | 4-20mA |
| Output | 3-15PSIG |
| Housing/Enclosure | Explosion Proof/Flameproof Nema 4X/IP66 Field Mount Enclosure |
| Supply Filter/Regulator (I/P) | Yes |
| Output Gauge (I/P) | No |
| Field Enclosure Conduit Connection | Standard (NPT) |
| 2" Pipe Mount Bracket | No |
| Hazardous Area Certifications | Intrinsically-Safe, Explosion Proof, Flameproof, Non-Incendive/Div. 2, Zone 2 |
| RoHS Compliant | Yes |
Not Applicable

