- Moore Industries Product Lines
- >
- I/P and P/I Converters
- >
- IPH2/4-20mA/6-30PSIG/35PSI/-FR1-GA1 [WDNAP]
IPH2 Nema 4X Current-to-Pressure (I/P) Transmitter
Model: IPH2/4-20mA/6-30PSIG/35PSI/-FR1-GA1 [WDNAP]
The high-performance IPH2 Field Mount Current-to-Pressure (I/P) Transmitter converts a current signal to a pneumatic signal so that an electronic-based system such as a DCS, PLC, or PC can control a pneumatic actuator, valve, or damper drive.
- PRODUCT DETAILS
- DATA SHEET
- MANUALS
- DRAWINGS
- SOFTWARE
- CERTIFICATION
| Input | 4-20mA |
| Output | 6-30PSIG |
| Power | 35PSI |
| Options | -FR1-GA1 |
| Input Description | 4-20mA |
| Output Description | 6-30PSIG |
| Supply Pressure/Loop Power | 35PSI |
| Options Description | Coalescing filter, miniature supply line regulator and pressure gauge |
| Housing Description | Aluminum body with aluminum cover, NPT pneumatic and NPT electrical entry ports |
| Installation Type | Field Mount |
| Supply and Output Medium | Air |
| Input | 4-20mA |
| Output | 6-30PSIG |
| Housing/Enclosure | Nema 4X/IP64 Field Mount Enclosure |
| Supply Filter/Regulator (I/P) | Yes |
| Output Gauge (I/P) | Yes |
| Field Enclosure Conduit Connection | Standard (NPT) |
| 2" Pipe Mount Bracket | Yes |
| Hazardous Area Certifications | Intrinsically-Safe, Non-Incendive/Div. 2, Zone 2 |
| RoHS Compliant | Yes |
Not Applicable
Not Applicable

