- Moore Industries Product Lines
- >
- Alarm Trips and Trip Amplifiers
- >
- SPA2IS/HLPRG/4PRG/U/-AO [DIN]
SPA2IS Associated IS Programmable Limit Alarm Trip
Model: SPA2IS/HLPRG/4PRG/U/-AO [DIN]
The SPA2IS programmable IS alarm accepts signal inputs from temperature sensors and devices that are located in hazardous areas where the method of protection implemented by the plant or facility is Intrinsic Safety.
- PRODUCT DETAILS
- DATA SHEET
- MANUALS
- DRAWINGS
- SOFTWARE
- CERTIFICATION
| Input | HLPRG |
| Output | 4PRG |
| Power | U |
| Options | -AO |
| Input Description | Programmable, any range within 0-50mA or 0-10V |
| Output Description | Four Alarm Outputs |
| Power Description | Universal Power, 21.6-375Vdc or 90-260Vac |
| Options Description | Programmable Analog Output, any range between 0-20mA and 0-10V |
| Housing Description | DIN-style housing mounts on 35mm Top Hat DIN-rails |
| For use in Safety Instrumented Systems (SIS) | No |
| Device Power | Universal: 4-Wire 24DC/117VAC/230VAC Line/Mains Powered |
| Input | Programmable, Current or Voltage, 4-20mA, 0-10VDC, 1-5VDC |
| Number of Alarm/Relay Outputs | 1, 2, 3, 4 |
| Analog Output | Yes |
| Integral Display | Yes |
| Intrinsically-Safe Input Connections | Yes |
| Configuration/Setup | PC Configurable, USB Cable, Face-plate Configurable |
| Housing/Enclosure | DIN Rail Enclosure |
| Hazardous Area Certifications | Non-Incendive/Div. 2, Zone 2 |
| RoHS Compliant | In Process |

