- Moore Industries Product Lines
- >
- Alarm Trips and Trip Amplifiers
- >
- ECA/4-20mA/DH1H1/24DC/-TX [DIN]
- PRODUCT DETAILS
- DATA SHEET
- MANUALS
- DRAWINGS
- SOFTWARE
- CERTIFICATION
| Input | 4-20mA |
| Output | DH1H1 |
| Power | 24DC |
| Options | -TX |
| Input Description | 4-20mA |
| Output Description | Field Configurable, set as Dual, High/High, Failsafe |
| Power Description | 4-Wire, 24VDC |
| Options Description | 24V transmitter excitation for powering a 2-wire transmitter |
| Housing Description | Universal DIN-style housing mounts on G-type and Top Hat DIN-rails |
| For use in Safety Instrumented Systems (SIS) | No |
| Device Power | 4-Wire, 24VDC |
| Input | 4-20mA |
| Number of Alarm/Relay Outputs | 1, 2 |
| Analog Output | No |
| Integral Display | No |
| Intrinsically-Safe Input Connections | No |
| Housing/Enclosure | DIN Rail Enclosure |
| RoHS Compliant | No |
Not Applicable

