- Moore Industries Product Lines
- >
- Alarm Trips and Trip Amplifiers
- >
- ALX/4-20mA/H1/6.3VLP/-AD [BH2NSP]
- PRODUCT DETAILS
- DATA SHEET
- MANUALS
- DRAWINGS
- SOFTWARE
- CERTIFICATION
| Input | 4-20mA |
| Output | H1 |
| Power | 6.3VLP |
| Options | -AD |
| Input Description | 4-20mA |
| Output Description | Field Configurable Single Alarm, set as High, Failsafe |
| Power Description | 6.3V Loop Powered |
| Options Description | Adjustable deadband from 1 to 25% of span |
| Housing Description | Aluminum Explosion-proof/Flameproof connection head with two 1/2 inch NPT entry ports, solid cover |
| For use in Safety Instrumented Systems (SIS) | No |
| Device Power | 2-Wire, Loop Powered |
| Input | 4-20mA |
| Number of Alarm/Relay Outputs | 1 |
| Analog Output | No |
| Integral Display | No |
| Intrinsically-Safe Input Connections | No |
| Housing/Enclosure | Explosion Proof/Flameproof Nema 4X/IP66 Field Mount Enclosure |
| Hazardous Area Certifications | Explosion Proof, Flameproof |
| Availability | Not Available |
| RoHS Compliant | No |
Not Applicable
Not Applicable

