- Moore Industries Product Lines
- >
- FDY/10-250V/4-20mA/12-42DC [BH2NG]
FDY PC-Programmable Frequency-to-DC Transmitter
Model: FDY/10-250V/4-20mA/12-42DC [BH2NG]
The FDY PC-Programmable Frequency-to-DC Transmitter with Display monitors frequency, period, high or low pulse width, and contact closure signals. It converts the input signal to a proportional, input-to output isolated 4-20mA output ready for direct interface with a readout instrument, recorder, PLC, DCS, SCADA system or other readout instrument.
- PRODUCT DETAILS
- DATA SHEET
- MANUALS
- DRAWINGS
- SOFTWARE
- CERTIFICATION
| Input | 10-250V |
| Output | 4-20mA |
| Power | 12-42DC |
| Input Description | Programmable, Input Amplitudes Supported, 10-250Vac 0.1-30Vdc |
| Output Description | 4-20MA |
| Power Description | 12-42DC, Output loop powered |
| Housing Description | Nema 4X/IP64 Field Mount Enclosure |
| AC Measurement Type | Frequency Transducer |
| Transducer Power Source | 2-Wire, Loop Powered |
| Voltage Input | 0-90AC, 0-150AC |
| Frequency Input | 10-250VAC |
| Output | 4-20mA |
| Housing/Enclosure | Explosion Proof/Flameproof Nema 4X/IP66 Field Mount Enclosure |
| 2" Pipe Mount Bracket | No |
| Hazardous Area Certifications | Explosion Proof, Flameproof, Non-Incendive/Div. 2, Zone 2 |
| RoHS Compliant | Yes |

