- Moore Industries Product Lines
- >
- Temperature and Humidity Transmitters
- >
- TIY/PRG/4-20mA/12-42DC [DN]
TIY Programmable Temperature Transmitter
Model: TIY/PRG/4-20mA/12-42DC [DN]
Moore Industries’ unique digital/analog hybrid–the TIY Programmable, Isolated Thermocouple Transmitter–combines smart digital technology with advanced analog operation to deliver superior reliability, accuracy and ease of use.
- PRODUCT DETAILS
- DATA SHEET
- MANUALS
- DRAWINGS
- SOFTWARE
- CERTIFICATION
| Input | PRG |
| Output | 4-20mA |
| Power | 12-42DC |
| Input Description | Programmable Input for any T/C Type or mV input |
| Output Description | 4-20mA |
| Power Description | 2-Wire, Output Loop Powered |
| Housing Description | Hockey Puck housing with DIN rail clip |
| Output/Digital Communications | 4-20mA Only |
| For use in Safety Instrumented Systems (SIS) | No |
| Device Power | 2-Wire, Loop Powered |
| Input | T/C and mV only |
| Integral Display | Yes |
| Alarm/Relay Output | No |
| Intrinsically-Safe Input Connections | No |
| Configuration/Setup | Push Button Configurable |
| Enhanced RFI/EMI Immunity | No |
| Isolation | Fully Isolated |
| Housing/Enclosure | DIN Rail Adapter for Field Mounted Electronics |
| 2" Pipe Mount Bracket | No |
| Hazardous Area Certifications | Non-Incendive/Div. 2, Zone 2 |
| RoHS Compliant | Yes |
Not Applicable
Not Applicable
Not Applicable

